EDUCATION

12. 1. 2022

Co je blockchain?

Blockchain představuje decentralizovanou účetní knihu, která zaznamenává provedené transakce. Představte si své internetové bankovnictví; na jedné straně vidíte zeleně příjmy, na druhé červeně výdaje. Vaše internetové bankovnictví je ale centralizované. Když by se banka rozhodla Vám přepsat zůstatek na účtě, provede jednoduchou změnu v databázi.

Blockchain je oproti tomu decentralizovaný. To znamená, že vaše internetové bankovnictví běží identicky na stovkách dalších počítačích. Pokud se banka nebo kdokoliv jiný rozhodne neoprávněně něco změnit na svém počítači (nodu), pak s ohledem na to, že na dalších stovkách počítačů běží správná verze, síť změnu zamítne jako neoprávněnou a nedovolí ji. 

Jednotlivé počítače (nody) v blockchainové síti spolu navzájem komunikují a potvrzují, resp. validují správnost transakcí. Za jakékoliv zaznamenání transakce je přitom třeba zaplatit určitý blockchainový poplatek, který si rozdělí počítače (nody) validující transakce na blockchainové síti.

Jednou zapsaná data na blockchainu jsou proto ve výsledku neměnná a mají jasně dohledatelný původ. Každý může do blockchainu nahlédnout, protože je transparentní. Tyto vlastnosti blockchainu pak budují důvěru. Blockchain přitom touto mechanikou nezaznamenává jen kryptoměny (Bitcoin, ethereum a další), ale zasadit do něj (tokenizovat) lze téměř cokoliv.

NFTs jsou právě jedním z těch nástrojů jak zasadit do blockchainu unikátní předměty jako umělecké dílo, digitální kartičku nebo zbraň v počítačové hře.